تبلیغات
انتظار نامه - 2012 ، سینما و آخرالزمان

انتظار نامه

مرا عهدی است با جانان كه تاجان در بدن دارم / هواداران كویش را چو جان خویشتن دارم

 

2012 ، سینما و آخرالزمان

 

نوشته شده توسط:امیر كشانی

اندیشه ساختن شهر آرمانی از دیرباز در میان اندیشمندان و متفکران ، جایگاهی ویژه داشته است . " اتوپیای " افلاطون ،" شهر آفتاب " فارابی / و " بهشت زمینی " تامس مور، نمودهایی از این شهرهای آرمانی هستند . در ادیان الهی نیز اعتقاد به آمدن منجی و ظهور مصلحی که دنیا را از بدبختی و تباهی نجات می دهد ، همواره وجود داشته است . در این ادیان آمده که اساسی ترین رهاورد حکومت منجی ، برقراری عدالت ، امنیت ، سلامت ، رفاه و علم برای همه جهانیان است . اما این منجی کی و چگونه ظهور خواهد کرد و این آرمانشهر چه زمانی برپا خواهد شد ؟

از زمان ظهور منجی با نام آخرالزمان Apocalypse یاد می کنند ، ولی هر دین و مكتبی ، ویژگیهای خاصی را برای پایان تاریخ ذكر می كند . در اکثر این روایات آمده ، نبرد سهمگین و خونباری در می گیرد که طی آن منجی و یارانش پیروز می شوند و مردم جهان ، ظهور آرمانشهر را شاهد خواهند بود . این الگو به دلیل برخورداری از ساختار اولیه درام ، ( جدال خیر و شر و پیروزی نهایی خیر ) دستمایه بسیاری از رمانهای مشهور و فیلمهای سینمایی ، داستانها و فیلمهای کودکان بوده است . در سینمای غرب بویژه هالیوود نیز ، با توجه به پرجاذبه بودن موضوع سرنوشت جهان ، تولید اینگونه آثار در دستور کار قرار دارد.

از نخستین فیلمهای ساخته شده در تاریخ سینما ، این اندیشه در فیلمسازان غربی وجود داشته است . فیلم " تولد یک ملت " Birth Of a Nation در سال 1915. م تولید شد و سرشار از صحنه هایی بود که متاثر از اندیشه های صهیونیستی در تحریف تاریخ و ترویج ویژگیهای منجی از دیدگاه آنهاست .

بعدها با اشغال سرزمین فلسطین ، ساخت این فیلمها اولویت یافت و برای مشروعیت بخشیدن به موجودیت رژیم صهیونیستی ، آثاری با مضمون منجی گرایی و ظهور منجی در سرزمین های اشغالی ساخته شد . این گونه آثار ، به طرز ناشیانه ای دلیل اشغال فلسطین توسط صهیونیستها را ، زمینه سازی برای ظهور منجی ذکر می کنند .

رواج اندیشه هایی درباره آینده جهان ، توسط کسانی چون تافلر ، فوکویاما ، هانتینگتون موجب مطرح شدن همین بحث ها در سینمای غرب شد. این آینده نگری اگرچه در بحثهای علمی ، سیاسی و مذهبی ، خود را نشان می داد ، اما در سینما مورد استقبال فراوان قرار گرفت و با مسائل سیاسی گره خورد .

نمونه های متعددی از این آثار ، طی دهه های اخیر روانه پرده سینما شده است که ازجمله آنها می توان به فیلم " روز استقلال " Independence day،" جنگ دنیاها " War of the Worlds ، " سیاره میمونها، " Planet of the Apes ، سه فیلم " ماتریکس " The Matrix و " مردی که فردا را دید " The Man Who Saw Tomorrow اشاره کرد .
اکثر این آثار مبتنی بر اندیشه های صهیونیستی است و به تبلیغ آن می پردازد . دسته ای دیگر از فیلمها نیز به تخریب اندیشه های اسلامی و اعتقادات موحدان بویژه مسلمانان درمورد آخرالزمان روی می آورند و در فیلمهایشان ، اعتقاد به آخرالزمان ، مغایر با توسعه و پیشرفت علم و تكنولوژی نشان داده می شود .

تازه ترین تلاش در این عرصه ، ساخت فیلم " 2012 " به کارگردانی " رولند امریخ " Roland Emmerich است که اکنون بر پرده سینماهای جهان است . وی پیش از این ، دو فیلم " روز استقلال " و " پس فردا " را با موضوع پایان جهان ساخته است . در فیلم اول ،موجودات فضایی به زمین حمله می کنند و در فیلم دیگر ، به دلیل وجود وضعیت گلخانه ای و گرم شدن تدریجی جو ، کره زمین رو به نابودی می رود . امریخ درباره ساخت فیلم " 2012 " می گوید : " به نظر من ، تحت هر شرایطی ما از بین می رویم و زمین با این وضعیت به نابودی نزدیک می شود . "

 فیلم " 2012 " با صحنه هایی از ارتعاشات عظیم و غیرعادی خورشید آغازمیشود . یک محقق در سال 2009 تاثیر این ارتعاشات بر هسته مرکزی زمین را بررسی میکند و متوجه می شود که این ماجرا ، به فوران زمین و ویرانی تمدن بشری می انجامد . او اتفاقاتی را که در سال 2012 در جهان روی می دهد ، پیش بینی می كند . اما طی یک پروژه محرمانه ، چهارصد هزار نفر از برگزیدگان برخی کشورها به علاوه آثار مهم فرهنگی جهان و یک جفت از هر حیوان ، در کشتی محکمی جای می گیرند . این کشتی فلزی در کوهستانهای مرتفع چین قرار می گیرد و موجب می شود این عده نجات یابند و تاریخ زمین از 1/1/1 با افراد نجات یافته آغاز شود .

فیلم " 2012 " در وهله نخست یک فیلم سرگرم کننده است که با وجود جلوه های بصری شگفت انگیز ،اتفاقات هولناک ، و فرار معجزه آسای قهرمان اصلی آن ، بیننده را سرگرم می کند . نویسندگان فیلمنامه تلاش کرده اند ، داستان پایان جهان را با اتکاء به اکتشافات علمی و وقایع فیزیکی ، مستند کنند تا بیننده آن را بیشتر باور کند . آنان می گویند این پایان را براساس افسانه های اقوام " مایا " ساخته اند و نجات برگزیدگان و آغاز دوباره جهان ، برگرفته از داستان حضرت نوح (ع) است .

فیلم اگرچه منکر معنویت و اخلاق نیست ، اما سعی می شود همه چیز در سایه باورهای اومانیستی و برتری آمریکا معنا شود . راهبان بودایی در ارتفاعات کشور چین در آرامش به پایان جهان می اندیشند و خود را برای آن آماده می کنند. در حالی که در سراسر جهان ، آشوب و نگرانی موج می زند ، راهبان بودایی در کشتی نجات قرار نمی گیرند و سهمی در ساختن دنیای آینده ندارند .

از سوی دیگر ، منجی کشتی و سرنشینان آن ، یک شخصیت متوسط و آدمی معمولی از جامعه آمریکاست . او منطبق بر هیچ یک از تعاریف از یک منجی نیست و تنها با چند تصادف ، از رویدادها آگاه و به کشتی وارد می شود . او درنهایت ناجی افراد حاضر در کشتی می شود.

موضوع فیلم ، مناقشه برانگیز شده است. نویسندگان فیلمنامه اصرار دارند که افسانه های قوم " مایا " این پایان را برای جهان پیش بینی کرده اند ، اما واقعیت این است که چنین چیزی وجود ندارد و مایاها ، تنها تاریخ زمین را به دوره های گوناگون تقسیم بندی نموده اند . دکتر " دیوید استوارت " استاد رشته هنر و تاریخ هنر در دانشگاه تگزاس که متخصص تمدن مایاست ، می گوید : " هر جور تصور کنید ، مایاها چنین چیزی نگفته اند . در تقویم قدیمی مایایی ، 21 دسامبر 2012 ، آغاز دوره سیزدهم تاریخ است و دوره چهاردهم پس از آن آغاز می شود . " وی در ادامه می گوید : " تصور نمی کنم کسی این فیلم را جدی بگیرد ." نکته دیگر اینکه ، در فیلم ، شخصیتی که به عنوان رئیس جمهور آمریکا انتخاب شده ، یک سیاهپوست است که با مردم همدردی می کند و سعی دارد در زمان وقوع حادثه ، در کنار آنان باشد . ارائه این تصویر از یک شخصیت سیاسی ، بیش از آنکه به واقعیت نزدیک باشد ، نشان دهنده نزدیکی کارگردان به دنیای سیاست و شگردهای تبلیغی سیاستمداران است ، شگردهایی كه در آثار سینمایی ، همواره شاهد آن بوده ایم . در این فیلم و آثار مشابه ، تلاش می شود كه آمریكا یا یك آمریكایی را نجات بخش جهان دربرابر حوادث و رخدادهای خطیر نشان دهند . فیلم 2012 این اندیشه را القاء می كند كه اگر سوار بر كشتی آمریكا شوید ، نجات می یابید .

كیوساك آمریكائی در این فیلم به نقش یك محقق ظاهر می‌شود كه پس از وقوع یك فاجعه در زمین‌ و در حالی كه بشریت در آستانه نابودی است، رهبری گروهی از بازماندگان را به عهده می‌گیرد.

 مطابق با تقویم مایا پایان عصر حاضر جهان دسامبر سال 2012 میلادی است. البته خود رولاند امریچ (كارگردان) در مصاحبه‏ای در پاسخ به این سوأل كه: ایا واقعا فكر میكنید كه همگی در سال 2012 خواهیم مرد؟ می‏گوید: صادقانه بگویم. نه. آخرزمان برای من آزار دهنده خواهد بود چون پروژه فیمهای بسیاری را دارم. اما خیلی تعجب میكنم از اینكه میبینم كه خیلی ها این پیشگوئی را جدی گرفته اند. اینترنت پر شده است از توصیه هائی در مورد اینكه اگر مایا ها درست گفته باشند. لازم است كه نگاهی به انها بشود چون دیوانه هائی واقعی را در ان میان میتوان یافت!

در این فیلم، این پدیده در سراسر كره زمین، همراه با جلوه‏های ویژه عالی، به تصویر كشیده شده است. پس، برای دیدن این فیلم، روی صندلی‏های خود محكم بنشینید، زیرا قرار است به یك سواری پر دست‏ انداز بروید! چون، به ما هشدار داده شده بود.........

یك فرضیه میگوید كه ما انسان ها فقط تا دو سال و ده ماه دیگر زنده هستیم.اخیراً فیلم سازان هالیوودی روی سال 2012 تمركز زیادی كرده اند و فیلم 2012 تازه ترین و سنگین ترین مانور آنها روی این مسئله است، دلیلش را هم می توان در فیلم نام نوسترا داموس 2012 (Nostradamus 2012) ساخت سال 2009 یافت.

انتظار شنبه 30 بهمن 1389
مبانی معرفتی مهدویت شنبه 23 بهمن 1389
دجال كیست ؟ پنجشنبه 14 بهمن 1389
حکمت غیبت سه شنبه 12 بهمن 1389
چرا حضرت مهدی(ع) ظهور نمی‌كند؟ یکشنبه 10 بهمن 1389
برداشتهای غلط ازانتظارفرج از دیدگاه امام خمینی سه شنبه 21 دی 1389
ما اهل كوفه هستیم.... سه شنبه 30 آذر 1389
شناخت دوشنبه 29 آذر 1389
مهدی ام مهدی خسته - دلم از بی وفایی ها شكسته شنبه 20 آذر 1389
مهدی بیاید باز هم دین داریم ؟؟؟؟؟؟ شنبه 20 آذر 1389
معنای جدیدی از انتظار فرج حضرت ولی‌عصر عجل‌الله تعالی فرجه الشریف پنجشنبه 18 آذر 1389
راه امام حسین (ع) تا قیام مهدی (عج) ادامه خواهد داشت . دوشنبه 15 آذر 1389
دروغ مدعیان یا مدعیان دروغگو شنبه 13 آذر 1389
ایمان و عمل جمعه 12 آذر 1389
آنقدر نیا تا دیر شود...... چهارشنبه 10 آذر 1389
امیدو غدیر شنبه 6 آذر 1389
خطبه غدیر از توحید خداوند آغاز و به امامت حضرت مهدی(عج) ختم می‌شود. چهارشنبه 3 آذر 1389
ندبه های دلتگی پنجشنبه 27 آبان 1389
نجوا با مهر پنجشنبه 27 آبان 1389
همایون طلعت یکشنبه 23 آبان 1389
مهدی دین پناه یکشنبه 23 آبان 1389
زرتشتیان ومنجی یکشنبه 23 آبان 1389
5 فرضیه 2012 چهارشنبه 19 آبان 1389
فرقه های دروغین مدعی مهدویت دوشنبه 10 آبان 1389
2012 ، سینما و آخرالزمان شنبه 8 آبان 1389
آشنائی چهارشنبه 5 آبان 1389
بیا دوشنبه 3 آبان 1389
خودمانی شنبه 1 آبان 1389
نیامدی... شنبه 1 آبان 1389
كجاست؟ چهارشنبه 28 مهر 1389
لیست آخرین پستها